Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 827 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Żywienie szczeniaków

Skocz do komentarzy
 

(opracowanie autorskie A.M.)

 

Twój pierwszy szczeniak? Jak i czym go karmić?

 

            Podstawową informacją, jaką powinieneś/powinnaś uzyskać od osoby od której posiadasz szczenię jest to, czym było żywione do tej pory. Istnieje wiele bardzo różnych diet i pokarmów, którymi mogły być żywione szczenięta w miejscu skąd pochodzą, a jedną z tych zliczanych do niekorzystnych, które źle mogą wpłynąć na zdrowie i samopoczucie naszego malucha jest radykalna i gwałtowna zmiana sposobu jego odżywiania. Natomiast, bez względu na rodzaj diety, którą było i będzie żywione szczenię w waszym domu, należy przyjąć podstawowe zasady żywienia szczeniąt, od których nie powinno być żadnych odstępstw.

  • 1. Zapewnienie stałego dostępu do czystej wody.
  • 2. Unikanie radykalnych i gwałtownych zmian żywienia.
  • 3. Dbałość o jakość podawanych produktów (świeże i starannie przygotowane i podawane).
  • 4. Podawane o zbliżonej porze (od 5 do 2 razy dziennie w zależności od wieku).
  • 5. ZAKAZ podawania szczeniętom: pokarmów przyprawianych oraz wędlin, kości, słodyczy, cytrusów.

 

            W zależności od upodobań hodowcy, lub warunków i miejsca skąd pochodzi nasze szczenię, dość prawdopodobne jest, że to nasze było karmione jedną z diet komercyjnych, nad opracowaniem których pracują specjalistyczne firmy o profilowanej działalności. Niewątpliwą zaletą takich pokarmów jest zbilansowanie składników pokarmowych zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym w zależności od rodzaju, wieku i specjalistycznych potrzeb psa. Producenci ponadto dość szczegółowo określają ilość takiej karmy, którą pies powinien zjeść w ciągu dnia. Pierwszy rok życia psa jest pod względem żywieniowym wyjątkowo ważny dla jego zdrowia zarówno fizycznego jak i rozwoju psychicznego. Pierwszą karmą poza mlekiem matki, jaką może takie szczenię otrzymać, i najczęściej ma to miejsce już u hodowcy, jest specjalistyczna karma którą podaje się w okresie tzw. odstawienia. Czasem zdarzają się jednak sytuacje, że z różnych powodów, suka nie była zdolna do karmienia go - zatem szczenię wymagało specjalistycznej troski ze strony opiekunów. Choć informacja ta jest często trudna do pozyskania od sprzedawcy szczenięcia, dobrze jest ją posiadać, gdyż weterynarz może nam dobrać odpowiednią karmę pozwalającą na szybkie zregenerowanie ewentualnych strat powstałych w wyniku takiej sytuacji. Dostępne są specjalistyczne preparaty zastępujące mleko suki i na okres niedyspozycji lub jej odtrącających zachowań, można zastosować oprócz pokarmu - takie właśnie substytuty. Jednak zakładając że otrzymujemy szczenię w wieku 8-9 tygodni, najczęściej jego podstawowym pożywieniem jest już dieta zupełnie z poza naturalnych „zasobów" jego matki. Choć w wieku 7-8 tygodni suka nie często pozwala jeszcze szczeniętom na „dojadanie" naturalnego pokarmu, sytuacje takie oczywiście mają jeszcze miejsce, czasem jeszcze przez kolejne tygodnie.

            W momencie gdy szczenię pojawia się u nas w domu, powinniśmy mu zapewnić dietę identyczna do tej jaka otrzymywał przy suce, a wszelkie ewentualne zmiany, wprowadzamy stopniowo, powoli, i na przestrzeni kilku kolejnych dni* (chyba że weterynarz zaleci inaczej lub istnieją ku temu bardzo poważne przesłanki). Starannie dobrana, dobrej jakości sucha karma oprócz odpowiedniego zbilansowania potrzebnych szczenięciu składników jest wygodna w użyciu i najczęściej posiada różnego rodzaju zestawy składników, wspomagające system odporności, rozwoju psychicznego i ogólnego wyglądu czy rozwoju psiaka. Szczególnie w tym pierwszym okresie pobytu szczeniaka w nowym domu, dobrze jest zdać się w zupełności na jedną tych dobrej jakości karm.

            Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami naturalnych diet, lub nawet otrzymujemy informacje od osoby od której pochodzi szczenię o takim rodzaju karmienia - nie ma przeciwwskazań w tym, abyśmy również stosowali tzw. dietę domową. Jeśli to osoba profesjonalnie zajmująca się odchowywaniem szczeniąt, na pewno udzieli ci dokładnych wskazówek co do ilości i jakości pożywienia jakie należy przygotowywać dla twojego malucha. Podstawowa zasada jest tu bardzo prosta - 33% + 33% + 33% + 1% czyli 1/3 to źródło białka, 1/3 to węglowodany, 1/3 to warzywa i owoce a pozostałe składniki to suplementacja makro i mikro elementami oraz witaminami.

  1. Co może być źródłem białka dla takiego malucha? Jest to najczęściej mięso wołowe, wieprzowe lub drobiowe z małą ilością tłuszczu. Z podrobów można podawać serca wołowe lub wieprzowe. Mięso przygotowujemy w ten sposób, że je podgotowujemy, lub podajemy surowe, natomiast najlepiej jest je drobno zmielić lub drobno posiekać. Dobrym źródłem białka jest również chudy biały ser i jajko. Najwartościowszym białkiem z jajka jest żółtko. Białko powinno stanowić ok. 20g na kilogram masy ciała szczeniaka.
  2.  Węglowodany, czyli tzw. wypełniacz. Tu stosujemy najczęściej ugotowany bez soli ryż i makaron oraz  parzone płatki owsiane „górskie".
  3. Jarzyny i owoce. Z tych surowych, można podawać marchewkę, jabłka gruszki, świeże truskawki, oraz takie owoce bez pestek jak: śliwki czy czereśnie ale i inne owoce czy jarzyny rosnące w naszym klimacie. Rośliny krzyżowe należy podawać w bardzo niewielkiej ilości z uwagi na wzdęcia). Jeśli zdecydujemy się podać kapustę kiszoną - to jedynie taka domowym sposobem i też w niewielkiej ilości. Można również podawać po ugotowaniu takie warzywa jak pietruszka, seler czy buraczki.

Domową dietę uzupełniamy koniecznie specjalistycznymi preparatami zawierającymi trudny do pozyskania w naturalnych składnikach a niezbędny do budowy zdrowego kośćca - fosforan wapnia jak również witaminy czy inne makro/mikro elementy. Preparaty takie są dostępne w lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Dobrze jest, jeśli weterynarz  pomoże nam dostosować odpowiedni suplement konkretnie dla naszego maluszka.

 

            Posiłki przygotowujemy w ten sposób, że zgromadzone wcześniej składniki w podanych powyżej proporcjach  mieszamy ze sobą i uzupełniamy o zalecone preparaty wydzielając porcję jednodniową. Następnie dzielimy tą porcję na konkretne posiłki w ilości zalecanej do wieku szczeniaka (5 do 2 posiłki). Nie jest korzystne przygotowywanie posiłków na raz na wiele dni, gdyż nawet przy starannym opakowaniu i przechowywaniu, z upływem czasu, tracą one na jakości. W większości suplementów witaminowo-mineralnych również zaleca się dołączenie ich do posiłku dopiero bezpośrednio przed podaniem, z zachowaniem równomiernego rozkładu i ilości dawki dobowej. Niektóre suplementy są już porcjowane w tabletki i zaopatrzone odpowiednim, bezpiecznym atraktantem w ten sposób, że podaje się je szczeniakowi jako smakołyk.

 

            Smakołyki udzielane naszemu maluchowi to zupełnie inna kwestia. Od tych, które powinny zająć jego czas, poprzez te, które powinny zając jego w zdrowiu rosnące ząbki aż po te, którymi obdzielamy naszego psiego szkraba, chcąc wzmocnić pożądane przez nas  zachowania. Smakołyk, to taki atrakcyjny kąsek dla naszego psa, który jest gotowy zjeść prawie zawsze, bez względu na stan wypełnienia jego żołądka i  potrzebę zaspokojenia bieżących potrzeb biologicznych...

           

 

Tekst opracowano na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń oraz informacji udzielonych mi przez prowadzącego mojego malucha - lekarza weterynarii, doktora Sławomira Miery.

Podziel się
oceń
5
3


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Fotki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Podsumowanie

Wizyt: 54579
Poruszonych kwestii
  • liczba: 70

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl